Hĺbkové Čistenie Kobercov BratislavaKolega, ktorého považujem za výborného človeka a skúseného odborníka v našej firme, mi pred časom hovoril trochu smutnú príhodu, ktorá sa týkala nielen čistenia kobercov, ale najmä ľudí s tým spojených. Na prvé počutie to znelo ako z filmu, ale život býva tak neskutočne zamotané klbko. Že jeden vlastne nikdy nevie, čo sa dá považovať za začiatok a čo za koniec, tobôž, či pravda trčí kdesi uprostred alebo ju ani nenájdeme.

Začalo sa to telefonátom dajakej pani, ktorá si želala kompletné čistenie kobercov v staršom byte, niekde na okraji mesta. Kolega jej hlas prirovnal k volaniu smädného na púšti. Vraj, ak to neurobíme my, tak už nikto, veď tie koberce sú v hroznom stave. Všade samé papagáje a jej otec na to vôbec nedbá, a ako to vyzerá pred ľuďmi… Skrátka, telefonát starostlivej dcéry, ktorú zrejme dlho trápil vzhľad kobercov v byte jej otca.

Predovšetkým nás teší, že ste sa na upratovaciu firmu A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Trenčín, obrátili, vážená pani, pokračoval rozhovor z našej strany. Prisľúbili sme jej obratom našu všestrannú a účinnú pomoc, no poprosili ju, aby nám celý problém popísala bližšie a detailnejšie. Nech sa môžeme na jeho zvládnutie náležite pripraviť a dosiahnuť očakávaný výsledok.Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to!

Pani bola naozaj veľmi ústretová…

Pani bola naozaj veľmi ústretová a nenechala sa dlho prosiť. Začala nám tak – celkom farbisto a podrobne – približovať jej starosti s kobercami v otcovom byte. Už z jej prvých viet bolo jasné, že jej otecko je nadšený chovateľ exotického vtáctva, najmä papagájov alexandrov. Ktoré sú dnes známejšie pod zvláštnym menom – korela.

Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?Našťastie k tomu staršiemu bytu patrí aj neveľký kus záhrady vo dvore domu, kde má otec chovateľské zázemie. Zopár tých pestrofarebných, večne ukecaných, aj keď milých vtákov však poletuje medzi stenami bytu deň, čo deň. Zhrnula svoj prvý popis situácie, naša nová zhovorčivá klientka. No čo, to sme si vedeli predstaviť celkom realisticky.

Začínalo nám byť preto pomerne rýchlo jasné. Jasné, čo bude v byte našou úlohou a kde majú svoje miesto hlavní hrdinovia – otec. Dcéra, a najmä všetky tie – pôvodom austrálske – papagáje. Nič, pomysleli sme si. Dievča – podľa hlasu skôr zrelá žena – sa stará presne tak ako jej otec, ale každý má, bohužiaľ, úplne iný objekt záujmu.

Nedalo nám to…

Nedalo nám to, a tak sme pani trochu nahrali na pokračovanie. Otázka – zrejme tie koberce dostávajú zabrať, že? – našu klientku inšpirovala k ďalším podrobnostiam. Ukazovalo sa, že otecko vníma svoj starší byt ako jednu veľkú, priestrannú voliéru. Kde sa vzduchom slobodne pohybujú tri až štyri korely, a to každý boží deň, aspoň tak znelo tvrdenie jeho dcéry.Cena za čistenie kobercov?

Bežný chlap by vedel chovanie pána otca možno aj pochopiť, tým skôr, že bol už roky vdovcom. Vraj dosť zle chodil a inú radosť snáď v živote ani nemal. Ženský pohľad pracoval, čo je prirodzené, s trochu inak nastavenými prioritami. Pričom zdravotné hľadisko samotného pána otca bolo nesporne najdôležitejšie.

Nedalo sa nič odkladať. Dohodli sme si termín a o dva dni sme s kolegom a pani dcérou v čele, otvárali vysoké biele dvere do starého prešporského bytu. Starý muž nás vítal s istou dávkou nedôvery, no jeho urečnené korely bolo iba počuť, bytom žiadna nepoletovala.

Ako vyčistiť koberce a čalúnený nábytekZ momentálnej nálady a vymieňaných pohľadov otca s dcérou sa dalo usudzovať. Že si medzi sebou už všetko podstatné vysvetlili a zrejme našli i dajaké kompromisné riešenie. Starý pán nás slušne ponúkol nech si sadneme a poprosil. Aby sme mu krátko vysvetlili, čo teda v jeho byte chceme vlastne urobiť.

Bol zvedavý…

Bol zvedavý, ako tie jeho koberce vlastne vyčístíme, či to pre krehké vtáky nebude nejako zdravotne nebezpečné. A či mu koberce náhodou nepoškodíme, lebo ich pred rokmi kupovali ešte spolu s manželkou, čo svedčilo o jeho vnútornom svete a citových väzbách.

Ujal som sa teda úlohy, ktorá je pre upratovaciu firmu A SERVIS LIPKA celkom samozrejmá a medzi jej zamestnancmi dávno zažitá. Začal som nášmu novému, vcelku sympatickému a postavou drobnému klientovi vysvetľovať. Čo sa chystáme pre neho, jeho ušpinené koberce, a najmä jeho starostlivú dcéru, urobiť.

Z letmého zhodnotenia vzhľadu kobercov v staromilskom dvojizbovom byte pána otca bolo viac-menej jasné, že papagáje sa v tomto priestore majú viac ako dobre. Najrôznejších typov fľakov, škvŕn a pamiatok po dobrom trávení farebných operencov, bolo okolo nás neúrekom. Jemne štipľavý zápach, ktorý napĺňal miestnosti, tiež o niečom vypovedal.

Keďže som vedel, že naša výkonná technika, dlhoročné skúsenosti a používaná, osvedčená technológia to v pohode zvládnu, rozhodol som sa so starým pánom hovoriť o unikátnej metóde čistenia, ktorú spoločnosť A SERVIS LIPKA používa už dlhé roky, prípadne ju porovnať s iným možnosťami, ktoré dnešný trh ponúka.Kdo nám vyčistí koberce

Predovšetkým som mu snažil…

Predovšetkým som mu snažil v kocke vysvetliť, že naša firma používa bezpečný, výkonný a moderný systém čistenia kobercov, ktorý všetci klienti dlhodobo oceňujú a vyhľadávajú, a to nielen v Bratislave. Mimochodom, patríme už po dlhý čas medzi špičku na trhu, a tak sa dá povedať, že o koberce sa mu postarajú tí najlepší.

Metóda, ktorú dlhodobo používame je odborne označovaná ako strojové hĺbkové čistenie. Keďže ide o jedinečný, obzvlášť šetrný a takmer bezkonkurenčný spôsob ošetrenia najrôznejších druhov kobercov, stojí za to príbližiť ho o niečo bližšie.

Hĺbkové Čistenie Kobercov a sedačiekZáklad celej metódy tvorí výkonná technika a unikátna chémia. Počas našej práce ide o to, aby sme do hĺbky, teda samotnej štruktúry koberca dostali vynikajúci chemický roztok firmy Bosch RTS. Tento špeciálny a ojedinelý prípravok dokáže v koberci neuveriteľné veci. V prvom rade zbaví každý koberec nečistôt, ale aj zájdenej a usadenej, viacročnej špiny. Zároveň však, prostredníctvom silnej peny, vyplaví z vlákien mikroorganizmy, roztoče a nebezpečné alergény.

Vďaka rotačným kefám…

Vďaka rotačným kefám nášho kotúčového stroja potom so spomenutou penou „vytiahneme“ z koberca všetky prítomné nečistoty a rizikové, či nežiadúce látky. Podstatné ale tiež je, že v priebehu tohoto procesu dokážeme zároveň celý koberec dokonale vydezinfikovať, čo iné metódy čistenia zákazníkom neponúkajú.hĺbkové tepovanie kobercov, čistenie sedačiek

Finále nášho čistenia nakoniec zaobstaráva vysoko výkonný, trojmotorový vysávač, ktorý hustú penu, zvyšnú vlhkosť a všetko, čo nemá vo vláknach koberca, čo robiť, spoľahlivo a účinne povysáva. Váš koberec bude tak po tejto našej kúre krásne čistý, svieži, voňavý, a naviac – hygienicky ošetrený.

Otec našej klientky, dlhoročný a vášnivý chovateľ pestrých papagájov, ma pozorne vypočul a na tvári som mu začal čítať, že si moje vysvetlenia celkom osvojil a súhlasí s nimi. Napriek tomu sa ma ale slušne, no zvedavo spýtal, či by smel spoznať aj dajaké iné spôsoby čistenia, ktoré firmy na našom trhu ponúkajú.

Veľmi rád vás s nimi oboznámim…

Tepovanie sedačiek a gaučovVeľmi rád vás s nimi oboznámim, pane, odpovedal som. Okrem nami používanej metódy hĺbkového strojového čistenia patrí medzi najrozšírenejšie tzv. extrakčná metóda čistenia, ktorú drvivá väčšina zákazníkov pozná pod pojmom tepovanie. Samozrejme, že koberec sa nečistí na kolenách, s vedrom a kefou, ale špeciálnym multifunkčným zariadením, dodal som.

Podstatou tohto bežne rozšíreného systému je strojové nanášanie príslušného chemického roztoku. Ak chcete hovorme mu v tejto chvíli tep, na znečistenú plochu koberca. Najčastejšie sa jedná o špeciálny čistiaci prášok alebo účinný chemický prípravok rozpustený v predpísanom množstve teplej vody.

Možno je na tomto mieste dobré pripomenúť, že pred týmto krokom – nasycovaním koberca roztokom – sa obecne odporúča precízne povysávanie čisteného koberca. Aby bol jeho vlas zbavený všetkých suchých a prachových častíc. V prípade, že sa tak neurobí, kvalita samotného čistenia v každom ohľade badateľne utrpí.Ručné čistenie, tepovanie sedačiek a gaučov

Po istom čase…

Po istom čase, keď začne nanesná chémia na koberci účinkovať, príde k slovu ten istý stroj, tentoraz ale prepnutý do polohy vysávanie. Podtlak stroja vysaje všetku viditeľnú a použitú penu, uvoľnené nečistoty aj časť vlhkosti, čím je celkové čistenie vlastne na konci. Starému pánovi som zdôraznil, že pri tejto metóde hrá kľúčovú rolu – povedzme – rad vonkajších opatrení, ktoré by mali pomôcť tomu, aby bol výsledok čo najlepší.

Škvrny na koberci - Ako vyčistiťAko prvé som spomínal povysávanie koberca, čo je prvé dôležité opatrenie. Následne sa odporúča, aby sa čerstvo vytepovaná plocha nijako výrazne nazaťažovala, teda ani sa po nej veľmi nechodilo, keďže doba schnutia vlhkej tkaniny trvá od troch až po deväť hodín, vždy v závislosti od konkrétnych podmienok.

A propos, pokiaľ ide o to spomenuté chodenie po vlhkej ploche. Všeobecne sa napríklad zvykne odporúčať, aby sme pri takýchto krokoch mali na nohách čisté papuče, lebo si novú, nečistotu, povedzme z kuchyne alebo predsiene. Ĺahko nanosíme na ešte vlhký, vyčistený koberec a častým výsledkom sú potom nepekné fľaky.

Starý pán môj výklad sledoval veľmi pozorne a bolo očividné, že popisované tepovanie mu pripadalo ako systém, kde na nás vyskakuje pomerne dosť technologických obmedzení. Ja som však pokračoval ďalej, aby mal možnosť urobiť si celostný a vlastný názor na rôzne prístupy v téme čistenia.

Ak to teda zhrniem…

Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?Ak to teda zhrniem, doložil som, extrakčná metóda je vzhľadom na použitý technologický systém o niečo lacnejšia ako strojové hĺbkové čistenie. Pričom by som doplnil ešte jeden fakt. Pri všetkej úcte, extrakčný spôsob nedokáže z hĺbky koberca odstrániť rokmi usadené nečistoty tak efektívne a komplexne, ako to robí hĺbkové strojové čistenie.

Táto skutočnosť je rozhodujúca pre celkový výsledok, keďže tepovanie starú špinu často iba vyplaví na povrch koberca. Kde ostáva zachytená a po vysušení celej plochy klient objavuje nevzhľadné, ale jednoznačne odmietané fľaky a škvrny.

Moje posledné slová počula už aj dcéra starého pána, takže krátkym, ale veľavravným pohľadom na hodinky celú našu odbornú debatu uzavrela. Vzala otca šetrne za rameno a odišla s ním do kuchyne, aby sme mohli začať s dohodnutou prácou. Muž sa vo dverách stačil otočiť a smerom ku mne povedal, že nám verí a na výsledok našej roboty sa už teší.

Tieto jednoduché, ale úprimne myslené slová starého pána sme s kolegom prijali ako veľkú poklonu. Ale i mužskú výzvu, a tak sme sa dali sme bez váhania do práce. Musím byť na druhej strane otvorený a priznať, že rozladená dcéra mala pri prvom telefonáte do našej firmy A SERVIS LIPKA úplnú pravdu.

Vzhľad oboch kobercov bol…

Vzhľad oboch kobercov bol – diplomaticky povedané – naozaj tristný. Pokiaľ som to ale mohol rokmi mojej praxe dajako posúdiť, išlo o vysoko kvalitné. Ručne tkané kusy, ktoré síce mali za sebou pohnutý život v domácnosti, ale ešte ani zďaleka neboli na konci svojej kariéry.

Ich materiál, vzory aj farby boli nádherné, v každom ohľade veľmi decentné a vskutku pôvabné, no momentálne ich prekrývalo dosť nazbieraného prachu, roky šúpavej, pomalej chôdze starého pána a stopy po veselom živote slobodných vtákov.

Práca nám však išla v štandardnom režime, takže o necelé dve hodiny sme boli s ňou hotoví. Občas nás síce bola dcéra pozrieť, či niečo nepotrebujeme, ale nedali sme sa vyrušovať a sledovali svoj postup. Korely v klietkach zvedavo sledovali, čo sa deje, no namiesto škriekania mlčali. Akonáhle nám zazvonil fajront, objavil sa i starý pán.Tepovanie, čistenie kobercov a čalúnenia

Spomínal som, že už chodil dosť zle, a tak som mu rýchlo pomohol prejsť ku stoličke. Muž stále mlčal, i keď ho vtáky búrlivo vítali. Každému muselo byť jasné, že sú prakticky jedno telo a jedna duša. Starý pán len sedel a pozeral sa ako balíme. Náhle ma však jemným pohybom hlavy ma ku sebe zavolal. Netušil som o čo ide, ale odmietnuť to nešlo.

Viete čo, začal ticho…

Viete čo, začal ticho, tie koberce boli pred štyridsiatimi rokmi presne takéto, milý pane, mali presne takéto žiarivé a živé farby a vzory. Len vtedy trochu inak voňali. Ani si to možno neuvedomujete, pane z firmy A SERVIS LIPKA, no vďaka vám som sa dnes vrátil v čase a mám pocit, že v kuchyni nešramotí dcéra, ale moja žena. Nevedel som, čo mám na jeho vážne slová povedať, a tak ma napadlo, že úsmev a mlčanie postačí.

Škvrny na koberci a ich odstraňovanieNakoniec všetko zmenili pestrofarebné korely a ich roztopašné chovanie. Pán k nim sťažka podišiel a dohováral im, že dnes bude lietanie podľa nových interných predpisov jeho dcéry obmedzené. Či skôr zastavené a v ďalších dňoch sa všetko uvidí.        

Dcéra pokyvovala hlavou a začala sa odvolávať na nás s tým, že robota, ktorú sme v byte urobili, si zaslúži trochu viac úcty. Tie koberce, pokračovala, sú teraz fakt dokonalé, a tak dúfa, že ich poletujúce vtáky nevrátia tam, kde boli pred dvoma hodinami.

S kolegom sme sa na ňu len usmiali a trochu na preskáčku odpovedali, že firma A SERVIS LIPKA stojí vždy na strane klienta. Pričom je v zásade jedno, či ide o koberec alebo okná. Vždy radi pomôžeme a dáme domácnosť v každom smere do poriadku. Napokon, čistíme zásadne do hĺbky, a to niečo znamená, keďže povrchná práca nikdy nebola naša parketa.