Osobné stretnutie s plesňami nikoho nenadchne, a je celkom jedno, či na nás svietia z fasády domu alebo steny kúpeľne. Plesne sú nevzhľadné, zápachajú a škodia, dokonca aj ľudskému zdraviu. Jestvujú stovky rád, ako sa ich zbaviť. Mnohé z nich patria do kategórie obecne spoľahlivých, teda domáckych rád. Ako to ale je? Funguje takýto prístup naozaj? Dosiahneme použitím prírodných a domácich prostriedkov očakávané výsledky?

Prírodné látky

plesneĽudský organizmus reaguje na prítomnosť plesní vždy negatívne. Plesne zasiahujú dýchanie, pohybový aparát, imunitný a nervový systém, dokonca aj srdce. Vo výnimočných prípadoch sa stávajú aj mimoriadne nebezpečným spúšťačom rakoviny.

Drvivá väčšina moderných čistiacich prostriedkov však pracuje na báze chemických látok, čo človeku škodí takisto. Ich opakom sú prírodné látky, ktoré plesne dokážu z našej blízkosti odstrániť. Porozprávajme sa teda o niekoľkých vybraných látkach prírodného charakteru, ktoré nám pomôžu plesne odstrániť.

Ocot

Zrejme ide o najviac oceňovaný a tiež najznámejší prostriedok, ktorý si dokáže poradiť s plesňami. Ak zvolíme exaktnú reč čísel, disponuje ocot potenciálom zničiť až 80 percent vírusov, 82 % plesní a 99 % baktérií. Občas nám postačí biely destilovaný ocot rozprášiť na pleseň, nechať hodinu pôsobiť a potom mokrou handrou zotrieť. Nevýhodou je octový zápach, ktorý sa pri dobrom vetraná stratí za pár desiatok minút.

Peroxid vodíka

V tomto prípad sa obecne osvedčuje jeho 3 percentný roztok. Ten spojíme ho s rovnakým dielom kuchynskej sódy bikarbóny a octu. Opäť stačí na pleseň dobre rozprášiť, nechať 15 minút účinkovať a celú plochu čistou textíliou poutierať.

Výťažok z kôstok citrusov

Táto – exotická – metóda má výhodu v tom, že účinkuje celkom bez zápachu, čo je napríklad nevýhodou octa. Ako na to? V 2 pohároch čistej vody zriedime zhruba 20 kvapiek extraktu u kôstok citrusových plodov. Použijeme znovu rozprašovač a miesta napadnuté plesňou starostlivo postriekame. Necháme poriadne vyschnúť a miesto, aj so zvyškami plesní, vytrieme vlhkou textíliou.

Sóda bikarbóna

plesneDobre známy a pri varení často využívaní prostriedok bežnej kuchyne stačí len zmiešať s octom, či čistou vodou a pleseň dobre postriekať. Po hodine čakania potom vlhkou handrou celú ošetrenú plochu dobre vyutierame vlhkou textíliou.

Čajovníkový olej

Tento prostriedok síce nepatrí medzi tie lacné, ale možno s nám dosiahnuť výnimočné a preukázateľné výsledky. Návod je prostý. Použijeme 2 plné čajové lyžičky tohoto oleja, ktoré rozmiečame v pohári čistej vody. S použitím rozprašovača plesne na ploche dobre postriekame. Ošetrené miesto necháme dobre vyschnúť, ale vlhkou handrou všetko zmyjeme až po pár dňoch.

Áno, ale…

plesneTreba uznať, že to všetko znie dobre a lákavo, ale vo všetkých prípadoch ide o metódy, ktoré majú skôr lokálny a v účinku, málo efektívny dopad. Všetky vymenované prostriedky plesne odstraňujú, no len z povrchu, takže jadro ich výskytu nebolo nijako zasiahnuté. Je tak len otázkou času, kedy sa plesne v plnej sile vrátia späť. Dokonca platí nepísané pravidlo, že ich výskyt sa po takomto domáckom zásahu ešte zvýši.

Takže jediným účinným spôsobom ako sa plesní naozaj zbaviť je osloviť skúsených odborníkov, ktorí ovládajú špecifické, technologicky vyskúšané postupy a kroky vedúce k likvidácii týchto neželaných návštevníkov našich stien a fasád. Medzi tých najlepších patrí spoločnosť A SERVIS LIPKA.

Preverený systém práce

Firma s 20-ročnou úspešnou praxou – A SERVIS LIPKA – má dobré meno v celej strednej Európe, a tak sa na jej služby môže každý s istotou spoľahnúť. Firma využíva spoľahlivé a výkonné technológie, vďaka ktorým dokáže ponúkať cenovo dostupné a účinné služby. Rokmi preverný a úspešný postup pri likvidácií plesní z fasád je vcelku jednoduchý. Napokon, veľa jednoduchých vecích funguje najlepšie.

Základom čistenia je čistá voda a vysokotlakový čistič. Práca musí byť precízna, aby na ploche neostali žiadne zbytky plesní. Fasáda sa vzápätí nechá dobre vysušiť. Nasleduje dezinfekčný prostriedok Sanatop, ktorý za 24 hodín zničí všetky organické nečistoty, plesne a mikroorganizmy. Ak si to klient želá, radi zrealizujeme aj výmaľbu celej fasády.

Po tomto úkone sa nanesie špeciálny protiplesňový náter LSG. Z pohľadu celkovej ochrany fasády je táto etapa zásadná. LSG vládne mimoriadnymi vlastnosťami. Hlavnou je schopnosť prepúšťať vodné pary, takže vlhkosť vo vnútri steny môže unikať, ale vlhkosť z okolia sa do fasády nedostane. LSG je momentálne najúčinnejším prostriedkom proti mikroorganizmom a ich účinkom.

Firma A SERVIS LIPKA je dobrým a spoľahlivým riešením tejto problematiky v každom ohľade, keďže ide o zadatných odborníkov a poctivých profesionálov. Zvoľte si ich kvalitu práce na dlhé roky dopredu.